Darmowa dostawa od 149,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2017-11-29

Wiemy ile było rozwodów w 2016 roku!




Najnowsze oficjalne dane z zakresu zawierania małżeństw oraz dzietności Polek opublikowane zostały na początku 2016 roku w stosownym raporcie Głównego Urzędu Statystycznego*. Wynika z nich między innymi to, iż zarówno bezwzględna liczba zawieranych małżeństw jak i ich współczynnik (ilość małżeństw w przeliczeniu do 1000 mieszkańców) od wielu lat systematycznie spada.  Odwrotnie proporcjonalnie do współczynnika, rośnie natomiast średni wiek nowożeńców. I jak w roku 1990 przeciętny Pan Młody miał 24, a Panna – 22 lata, tak obecnie Nowożeńcy są średnio o 4 lata starsi (odpowiednio Pan i Panna Młoda: 28 i 26 lat).







Nowożeńcy nie tylko są coraz starsi, ale także coraz bardziej wykształceni. Niemalże połowa współczesnych Panien Młodych może pochwalić się wykształceniem wyższym, podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu (1990 r.) współczynnik ten kształtował się na poziomie ok. 4%. Podobna zależność występuje u Panów: 33% obecnie wobec 5% we wczesnych latach 90. Dowodzi to tezie, iż coraz więcej młodych ludzi nim powie sakramenckie „Tak”, inwestuje w siebie i swoją edukację.









O ile liczba małżeństw spada, nie można tego jednoznacznie powiedzieć o rozwodach. Po osiągnięciu szczytu w 2006 roku, współczynnik rozwodów charakteryzuje się względną stabilnością i oscyluje w granicach 1,7 / 1000 ludności, co przekłada się na ok. 65 tys. rozwodów w skali roku. W 2/3 przypadków z powództwem występuje kobieta, w 3/4 przypadków sąd nie orzeka o winie żadnego ze współmałżonków, a jako najczęstsza przyczyna przerwania współżycia wskazywana jest „niezgodność charakterów”. 





Choć jeszcze nieoficjalne**, wielkim optymizmem napawają najnowsze (bo uwzględniające rok 2016) doniesienia GUS-u dotyczące zawierania małżeństw i rozwodów w Polsce. Szacuje się, iż w 2016 roku zawarto ok. 195 tys. nowych związków małżeńskich – to o ponad 6 tys. więcej niż przed rokiem. Także w 2016 roku sąd urzekł o rozwodzie 64 tys. razy, to o 3 tys. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Początek stałego trendu czy przysłowiowa jaskółka?


*Małżeństwa oraz dzietność w Polsce, Joanna Stańczak, Karina Stelmach, Magdalena Urbanowicz, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa, styczeń 2016 r.
**http://www.portalsamorzadowy.pl/ dostęp 29-11-17







pixelpixelpixelpixelpixel