Przesądy miłosne – czy warto się nimi przejmować?
Podczas gdy XXI wiek rozgościł się na dobre, a po planecie oddalonej od Ziemi średnio o 78 mln km przechadza się ziemski Łazik, wciąż możemy złapać się na tym, że nasze życie i zachowanie, w mniejszym lub większym stopniu, podlega stereotypom i przesądom.
Dzisiaj przyjrzymy się popularnym przesądom miłosnym. Jesteśmy niezmiernie ciekawi, czy i Wy ulegacie urokowi niektórych z nich. Gotowi...? Zaczynajmy!
1. „Kłódka miłości”, czyli wywieszanie kłódek z inicjałami zakochanych w miejscach publicznych, najczęściej na moście.
Ta popularna forma wyrażania miłości, zgodnie z legendami, pochodzi z Florencji. Zakochani w ten sposób „przypieczętowują” swoje uczucie, a trwałość kłódki i mostu ma symbolizować długi i szczęśliwy związek. Most Tumski we Wrocławiu to pierwsze miejsce w Polsce, gdzie na tak masową skale praktykowany jest powyższy zwyczaj.
2. „Ślub młodej pary powinien odbywać się w miesiącu, w nazwie którego występuje litera R”.
Najprawdopodobniej jedno z popularniejszych respektowanych obecnie przesądów. R w nazwie miesiąca jakoby miało gwarantować trwałe pożycie małżeńskie, przy czym idealnymi miesiącami na powiedzenie sobie sakramenckiego „tak” to czerwiec i wrzesień. Ci z Was, którzy w takie banialuki nie wierzą, mogą zaoszczędzić duże ilości gotówki planując ślub i wesele w miesiącach bez R w nazwie.
3. „Pierwszy pocałunek zakochanych powinien odbyć się przy nowiu księżyca.”
Choć bez wątpienia brzmi to romantycznie, w praktyce może okazać się trudne do zrealizowania. Choć wielu z Was może i pamięta swój pierwszy pocałunek, niewielu pewnie tak pieczołowicie się do niego przygotowywało :)
4. „Jeśli pierścionek to tylko diamentowy”.
Diament jako najszlachetniejszy z węgli symbolizuje trwałość i stałość, czyli cechy, którymi powinno charakteryzować się udane małżeństwo. Z drugiej strony, nie należy kupować pierścionka z perłą, która miałaby symbolizować łzy i cierpienie.
5. „Nie należy kupować swojej partnerce/swojemu partnerowi zegarka.”
Zgodnie z przesądem zegar miałby odliczać czas do rozstania albo, o zgrozo, do śmierci osoby obdarowywanej.
6. „Zakochani nie powinni robić sobie wspólnych zdjęć”.
W dobie smartfonów i portali społecznościowych przesąd absolutnie niepraktykowany. Zgodnie z przesądem, robienie wspólnych zdjęć miałoby przynosić pecha, a same zdjęcia miałyby być ostatnią z rzeczy, które zostaną po nieudanym związku.
7. „Zasuszając kwiaty od Ukochanego zasusza się miłość...”
Zasuszona miłość to ostatnia rzecz, o której marzy rozkochana panna. Podobno istnieje sposób na „odczynienie” przesądu: wystarczy poprosić o zgodę Lubego, a ten musi ją wyrazić głośno i wyraźnie, a najlepiej w odniesieniu do każdego kwiatka osobno.
8. „Kocha, nie kocha”.
Nieodzowny element każdego udanego dzieciństwa. Wyliczanka, która w pełnej wersji brzmieć powinna: „Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje” była powodem wielu rozczarowań, płonnych nadziei i nieprzespanych nocy. Wróżbę praktykować najlepiej ze stokrotką lub innym wielolistnym kwiatkiem.
9. „Nie należy siadać na rogu stołu, bo zwiastuje to staropanieństwo”.
Zasada ta dotyczy osób samotnych i obowiązuje szczególnie na weselach. Dla gospodarzy uroczystości dobry sposób na pokazanie komuś niemiłemu, gdzie jego miejsce !
10. „W kościele panna młoda może zarzucić panu młodemu suknię na buty. Wówczas zostanie pantoflarzem”
Panowie, miejcie się na baczności! Ten niby przypadkowy ruch panny młodej może okazać się dla Was w przyszłości bardzo kosztowny!
Choć trudno znaleźć logiczne powiązania pomiędzy przesądami i faktycznym stanem rzeczy, moc ludzkiej wyobraźni i autosugestii może sporo namieszać. Dlatego też do przesądów należy podchodzić z przymrużeniem oka i należytym dystansem oraz nie upatrywać w nich przyczyn swoich niepowodzeń czy sukcesów.
A jak jest z Wami? Wierzycie czy nie? A może znacie jakieś ciekawe przesądy nie wymienione w tym artykule?