Patroni miłości. Nie tylko Święty Walenty.
Choć z pewnością najpopularniejszy, św. Walenty to nie jedyny patron miłości i zakochanych. W dzisiejszym wpisie przedstawimy sylwetki i historie najważniejszych z nich. Zapraszamy do lektury.
Święty Walenty, inaczej Walenty z Rzymu lub Terni– ur. w drugiej poł. II wieku n.e., biskup i męczennik chrześcijański, święty kościoła katolickiego i syryjskiego.
Walenty, choć z wykształcenia był lekarzem, ostatecznie zdecydował się na bycie duchownym. Żył w Cesarstwie rzymskim, za panowania kontrowersyjnego cesarza Klaudiusza II Gockiego, który to za namową swoich doradców wydał dekret zabraniający młodym mężczyznom wchodzenie w związek małżeński. Był to zakaz podyktowany pobudkami czysto praktycznymi, mężczyźni nie uwiązani nićmi małżeńskimi mieli być lepszymi żołnierzami. Zgodnie z legendą, św. Walenty złamał powyższy zakaz, błogosławiąc śluby młodym legionistom. Został za ten czyn wtrącony do więzienia, w którym to zakochał się w niewidomej córce jednego ze strażników. Jego ukochana, pod wpływem uczucia miała odzyskać wzrok, a cesarz dowiedziawszy się o całym zajściu skazał św. Walentego na karę śmierci. Walenty w przeddzień egzekucji miał napisać list miłosny do swojej ukochanej, dając początek tradycji wysyłania miłosnych listów.
I choć św. Józef kojarzy się nam głównie z patronem rodziny, nie mniej ważne jest jego orędownictwo w miłości bezinteresownej i bezwarunkowej.
Maryja, ukochana Józefa, niedługo po zaręczynach musiała wyjechać do swojej ciotki Elżbiety, która, będąc w dość zaawansowanym wieku, zaszła w ciążę, i w związku z tym potrzebowała pomocy. Przykładnie opiekując się swoją ciotką aż do rozwiązania, Maryja po kilku miesiącach wróciła do Józefa. Nie kryjąc zdumienia, św. Józef zauważył, że jego ukochana jest w ciąży. Korzystając z przysługującego mu prawa, Józef mógł oskarżyć Maryję o zniesławienie, jednak zawierzywszy jej, wziął winę na siebie, tracąc swoją reputację i dobre imię. Jest to przykład miłości ofiarnej i prawdziwej, charakteryzującej się jednością ciała i duszy, gdzie dobro osoby ukochanej stawiamy nad swoje własne.
Święty Andrzej Apostoł, jeden z dwunastu apostołów, męczennik i Pierwszy Powołany, ale także orędownik zakochanych. Był uczniem Jana Chrzciciela, to pod wpływem jego nauk święty Andrzej zawierzył Chrystusowi. Po jego ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu, przekazywał nauki Chrystusa aż do swojej męczeńskiej śmierci poniesionej w drugiej poł. I wieku n.e. Oprócz patronatu nad wieloma krajami i krainami, św. Andrzej jest także orędownikiem m.in. małżeństw, zakochanych, wspomaga także w sprawach matrymonialnych oraz w wypraszaniu potomstwa.