Jak i kiedy rozwodzą się Polacy? Szczypta danych statystycznych
I choć z założenia zawierane jest na zawsze, przerywanie małżeństw nie należy już do rzadkości. Dzisiaj przyjrzymy się danym statystycznym dotyczących rozwodów w Polsce. W jakim wieku i kto jest w szczególnej grupie ryzyka? Zapraszamy do lektury.
Tendencje są jednoznaczne. Zarówno w Polsce jak i w innych rozwijających się lub rozwiniętych krajach rozwodów przybywa. Nie jest rzadkością sytuacja, gdy liczba rozwodów przekracza 50% liczby zawartych w danym okresie małżeństw (m.in.: Austia, Czechy, Ukraina, Rosja, Hiszpania). Śmiało więc można stwierdzić, że zakochana para stając na ślubnym kobiercu, najprawdopodobniej prędzej czy później się rozwiedzie.”
W Polsce sytuacja prezentuje się w nieco bardziej optymistycznych barwach. Choć rozwodów przybywa, nie dogoniliśmy pod tym względem średniej europejskiej. I tak w 2015 roku dokonało się 67,3 tys. rozwodów, co stanowi blisko 36% zawartych w danym okresie małżeństw.
Optymizmem napawa również fakt, iż od 2005 roku bezwzględna liczba rozwodów utrzymuje się mniej-więcej na stałym poziomie (65-70 tys.). Zdejmując różowe okulary należy wskazać jednak na fakt, iż liczba małżeństw także spada, a stosunek liczny rozwodów do liczny nowo zawartych małżeństw jest coraz wyższy (od niespełna 27% w 2007 roku do ponad 35% w 2015). Jako ciekawostkę, warto przytoczyć statystykę z 1950 roku, kiedy to zatwierdzono 11 tys. rozwodów.
Jak mówią starzy ludzie, nic nie dzieje się bez przyczyny, więc co Polacy wskazują jako oficjalny powód rozkładu małżeństwa? I tak na pierwszym miejscu mamy „zdradę” z 14% wynikiem, 13% to niezgodność charakterów, a 12% - nadużywanie alkoholu. Na dalszym miejscach znajdziemy m.in.: problemy finansowe, a także naganny stosunek do członków rodziny.
W większości przypadków (67,7%) o rozwód występuję kobieta.
Co interesujące, niemalże 3 razy częściej rozwodzą się mieszkańcy miast niż wsi (w 2015: 48,9 do 17,6 tys.). W największej grupie ryzyka są małżeństwa z krótkim stażem – do 9 lat, a osoby do 24 roku życia stanowią więcej niż połowę wszystkich rozwodzących się.